
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 18.92 mm |
| Width | 12.57 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 5 |
| Height | 8.5 mm |
| Packaging | Tray |
| Depth | 12.57 mm |
| Thickness | 8.25 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Features | UVLO |
| Frequency | 550 kHz |
| Min Input Voltage | 7 V |
| Output Current | 1.5 A |
| Output Voltage | 12.6 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 days ago) |
| Max Power Dissipation | 18.9 W |
| Max Output Current | 1.5 A |
| Max Input Voltage | 36 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Power | 22.5 W |
| Current - Output 1 | 1.5 A |
| Efficiency | 91 % |
| Voltage - Output 1 | 12.6 V |
| Min Output Voltage | 2.5 V |
| Max Input Voltage (DC) | 36 V |
| Nominal Input Voltage | 7 V to 36 V |
| Max Output Voltage | 12.6 V |
| Max Output Power | 22.5 W |
| Min Input Voltage (DC) | 7 V |
| Isolation | Non-Isolated |
| Schedule B | 8504409580 |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 days ago) |
| Output Current-Channel 1 | 1.5 A |
| Output Voltage-Channel 1 | 2.5 V to 12.6 V |
Stock: 91
Distributors
pcbx
Unit Price$16.09920
Ext.Price$16.09920
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $16.09920 | $16.09920 |
| 10 | $14.95133 | $149.51330 |
| 25 | $14.13049 | $353.26225 |
| 50 | $13.35471 | $667.73550 |
| 100 | $12.62164 | $1262.16400 |
